sturovo.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Štúrovo

Aktuálne spravodajstvo

Clintonová oficiálne prijala nomináciu na prezidentku USA

Bývalú prvú dámu Spojených štátov a súčasnú kandidátku na hlavu štátu predstavila jej dcéra Chelsea Clintonová. Filadelfia 29. júla (WebNoviny.sk) - Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová vo štvrtok večer oficiálne prijala nomináciu americkej Demokratickej strany na prezidentku Spojených štátov. Prezidentské voľby sa v USA budú konať 8. novembra. Informovala o tom dnes spravodajská televízia CNN. Clintonová (68) sa tak stala vôbec prvou ženou v histórii Spojených štátov, ktorá získala a prijala prezidentskú kandidatúru jednej z dvoch hlavných strán. Nomináciou prijala "s pokorou, odhodlaním a bezhraničnou dôverou v americký sľub". Spojené štáty podľa nej zažili míľnik tým, že nominovali ženu na prezidentku. "Som šťastná, že nastal tento deň," povedala. Odporúčame: Nevlastný moslimský brat Baracka Obamu dá svoj hlas Trumpovi Začal sa nominačný zjazd demokratov, zatienila ho aféra Trump si v prieskume polepšil, dýcha na chrbát Clintonovej Nebude stavať múr, ani zakazovať náboženstvá Bývalú prvú dámu Spojených štátov a súčasnú kandidátku na hlavu štátu predstavila jej dcéra Chelsea Clintonová (36). Svoju matku označila za svoju hrdinku a vzor. "Amerika je opäť v okamihu zúčtovania," povedala v úvode svojho akceptačného prejavu, ktorý bol vyvrcholením posledného dňa nominačného zjazdu demokratov. "Každá generácia Američanov sa spojila, aby bola naša krajina slobodnejšia, spravodlivejšia a silnejšia," konštatovala. "Nikto z nás to nedokáže sám. Pretože spolu sme silnejší." Realitný magnát Donald Trump chce podľa jej slov oddeliť Američanov od sveta ako aj od seba navzájom. "Chce, aby sme sa báli budúcnosti a báli sa jeden druhého," dodala Clintonová v prejave, ktorého veľká časť bola postavená na kritike svojho súpera a reakciách na jeho minulotýždňový akceptačný prejav na nominačnom zjazde republikánov. "Jediné čoho sa máme báť, je strach sám a my sa nebojíme," pokračovala Clintonová odkazujúc pritom na rétoriku vyzývateľa Trumpa. "Nebudeme stavať múr, ani zakazovať náboženstvá. Namiesto neho vybudujeme ekonomiku, v ktorej tí, ktorí túžia po dobre platenej práci, ju nájdu," pokračovala a znova narážala na Trumpove plány postaviť na hraniciach s Mexikom múr. Bude prezidentkou všetkých Spojené štáty podľa nej čelia "odhodlaným nepriateľom, ktorých treba poraziť". Ľudia si prajú "pevné vedenie", dodala. "Ako prezidentky Spojených štátov bude mojou hlavnou úlohou v prvom rade vytvoriť príležitosti a viac kvalitných pracovných miest s rastúcou mzdou priamo tu v Spojených štátoch. Od môjho prvého po posledný deň v úrade." Doplnila, že bude prezidentkou všetkých "demokratov, republikánov i nezávislých". Clintonovej prejav opakovane prerušovali ovácie a skandovanie publika, v závere sa v hale spustilo 110.000 balónov modrej, červenej a bielej farby. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Clintonová oficiálne prijala nomináciu na prezidentku USA

Oficiálny koncert na pamiatku speváka Princea bude v októbri

Mená vystupujúcich umelcov začnú postupne zverejňovať už čoskoro a vstupenky sa do predaja dostanú od augusta. New York 29. júla (WebNoviny.sk) - Koncert na počesť pamiatky zosnulého amerického speváka Princea sa uskutoční v októbri v hudobníkovom rodnom meste Minneapolise. Oznámila to umelcova rodina, ktorú v noci nadnes citovala agentúra AP. Podľa vo štvrtok zverejneného oficiálneho vyhlásenia sa toto podujatie bude konať 13. októbra v hale U.S. Bank Stadium. Mená vystupujúcich umelcov začnú postupne zverejňovať už čoskoro a vstupenky sa do predaja dostanú od augusta. Svetoznámy umelec zomrel 21. apríla na predávkovanie liekmi proti bolesti. Súrodenci zosnulej hudobnej ikony v spoločnom vyhlásení uviedli, že "ich mimoriadne zasiahla obrovská láska a podpora Princeových priateľov a priaznivcov po celom svete". "Tešíme sa z tejto možnosti všetkých spojiť na oficiálnej rodinnej oslave Princeovho života, hudby a odkazu, a na to nie je lepšie miesto, ako jeho rodné mesto Minneapolis," píše sa vo vyhlásení. Prince bol plodným skladateľom a interpretom už od mladého veku. Svoju prvú skladbu údajne napísal ako sedemročný. Počas života vydal vyše 30 albumov. Medzi jeho najznámejšie skladby patria Purple Rain, Let\'s Go Crazy či Cream. Princeova smrť prišla dva týždne po tom, ako musel pre nevoľnosť zrušiť vystúpenia v Atlante. Hudobník bol známy svojím zdravým životným štýlom. Trápili ho však bolesti bokov a kolien, ktoré si zranil v minulosti pri koncertoch. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Oficiálny koncert na pamiatku speváka Princea bude v októbri

Vojaci Boko Haram prepadli humanitárny konvoj

Incident sa stal na ceste z miest Bama do regionálnej metropoly Maiduguri, kde sídlia jednotky zoskupené v boji proti týmto islamistom. Maiduguri 29. júla (WebNoviny.sk) - Vojaci ozbrojenej skupiny Boko Haram vo štvrtok prepadli na severovýchode Nigérie humanitárny konvoj sprevádzaný vojenskými vozidlami a zranili troch civilistov a dvoch vojakov. S odvolaním sa na oznámenie tamojšej armády a Detského fondu OSN (UNICEF) o tom v noci nadnes informovala agentúra AP. Incident sa stal na ceste z miest Bama do regionálnej metropoly Maiduguri, kde sídlia jednotky zoskupené v boji proti týmto islamistom. Medzi zranenými je jeden pracovník UNICEF-u ako aj pracovník Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Medzinárodné humanitárne organizácie iba nedávno varovali, že v ťažko dostupných územiach nedávno oslobodených od islamistov Boko Haram je stále na pomoc odkázaných vyše 500.000 civilistov a tamojšie deti denne zomierajú na podvýživu. Cesta do týchto oblastí je pre hroziace útoky mimoriadne riskantná a vyžaduje si bezpečnostný sprievod, dodávky potravín a liekov však komplikujú podobné útoky. Už skôr v tomto týždni sa armádou sprevádzanému konvoju s pracovníkmi humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) podarilo uniknúť nastraženej cestnej míne. Predstaviteľ nigérijskej armády Sani Kukasheka Usman uviedol, že povstalci sa ukrývajú v dedine Meleri neďaleko Kawuri, ktorá je hlavnou prístupovou cestou do odľahlého pralesa Sambisa, základne islamistov z Boko Haram. Už takmer sedem rokov trvajúce krvavé povstanie islamistov z Boko Haram má na svedomí životy najmenej 20.000 civilistov a ďalší milión ľudí utekajúcich pred bojmi. Nigérijská armáda podnikla s podporou susedných štátov rozsiahlu ofenzívu zameranú na potlačenie týchto teroristov. Boko Haram však i naďalej pustoší mestá a obce v severovýchodnej časti krajiny. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vojaci Boko Haram prepadli humanitárny konvoj

Počet turistov v Turecku poklesol o vyše 40 percent

Cestovný ruch utrpel vážne ujmy najmä kvôli teroristickým útokom a politickej nestabilite v krajine. Istanbul 29. júla (WebNoviny.sk) - Počet zahraničných turistov, ktorí prichádzajú do Turecka, poklesol v júni o 40,9 percenta v porovnaní s tým istým mesiacom minulý rok. Návštevníci z Ruska prestali chodiť takmer úplne, kým počet nemeckých turistov klesol o vyše tretinu, informovala v noci nadnes dnes agentúra DPA. POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU Cestovný ruch utrpel vážne ujmy najmä kvôli teroristickým útokom a politickej nestabilite v krajine. Pokles zahraničných návštevníkov Turecka permanentne a prudko klesá už 11 mesiacov v rade, tvrdí Ankara. Počet turistov zo všetkých veľkých európskych, ako aj svetových ekonomík vrátane Nemecka, USA, Ruska či Japonska, zaznamenal v júni dvojciferný pokles. Záujem Rusov o turecké destinácie upadol po tom, ako Turecko vlani na jeseň neďaleko sýrskych hraníc zostrelilo ruské vojenské lietadlo. Obe krajiny však nedávno obnovili bilaterálne vzťahy a Moskva zrušila zákaz charterových letov do Turecka. Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku Pod nepriaznivú situáciu sa ďalej podpísala séria bombových útokov v Istanbule a inde, obnovený konflikt Ankary na prevažne kurdskom juhovýchode krajiny a nedávny neúspešný pokus o vojenský prevrat a následné čistky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet turistov v Turecku poklesol o vyše 40 percent

Pápež František vyzval mladých na \'rebéliu\' za lepší svet

Počas svojej návštevy na Svetových dňoch mládeže v Krakove pápež zároveň povzbudzoval mladých ľudí, aby sa nebáli zmien.Krakov 28. júla (WebNoviny.sk) - Pápež František vyzval vo štvrtok na Svetových dňoch mládeže (SDM) v poľskom Krakove mladých ľudí na "rebéliu" za lepší svet. "Bolí ma, keď stretnem mladých ľudí, ktorí vyzerajú, akoby predčasne odišli do dôchodku," citovala ho tlačová agentúra DPA. Pápeža s nadšením vítali státisíce účastníkov podujatia vrátane niekoľkých tisícov Slovákov, ktorých neodradilo ani daždivé počasie. František sa s účastníkmi SDM stretol dnes večer po prvý raz po tom, ako v stredu pricestoval do Poľska a dnes dopoludnia navštívil pútnické miesto v Čenstochovej. Odporúčame: Kiska sa stretol s pápežom, pozval ho na Slovensko "Trápi ma, keď vidím mladých ľudí, ktorí to vzdali ešte predtým, ako sa dali do boja," povedal pápež. Mladých zároveň povzbudzoval, aby sa nebáli zmien. "Je to pekné a teší to moje srdce, vidieť vás takých rebelantských," vyhlásil s tým, že aj pre cirkev by mohlo ísť o poučenie. František cestoval na zhromaždenie s mladými v parku Blonia pri historickom centre Krakova "pápežskou električkou", čím chcel zdôrazniť zohľadňovanie životného prostredia. K jeho spolucestujúcim patrili dobrovoľníci SDM a mladí ľudia s hendikepom. V rozľahlom parku, po ktorom ho viezli papamobilom, zneli aj výkriky "Francesco, Francesco". V piatok František ako tretí pápež po Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI. navštívi niekdajší koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Stretne sa tam s ľuďmi, ktorí prežili holokaust, na rozdiel od svojich predchodcov však neposkytne verejné vyjadrenie. Rabíni a židovské organizácie jeho úmysel zotrvať v tichosti označili za "primerané", píše DPA. Večer sa pápež spolu s účastníkmi SDM následne zúčastní na krížovej ceste. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pápež František vyzval mladých na \'rebéliu\' za lepší svet

Marek Hrivík podpísal novú zmluvu s klubom New York Rangers

Slovenský útočník strávil uplynulú sezónu prevažne na farme Rangers v Hartforde, dočkal sa však aj debutu v profilige.NEW YORK 28. júla (WebNoviny.sk) - Klub severoamerickej hokejovej NHL New York Rangers si zabezpečil služby slovenského útočníka Mareka Hrivíka. Rodák z Čadce bol obmedzeným voľným hráčom. O podpise kontraktu informoval generálny manažér "jazdcov" Jeff Gorton bez uvedenia ďalších podrobností. Odporúčame: Tavares by rád spojil celú kariéru s Islanders Dvadsaťštyriročný ľavý krídelník strávil uplynulú sezónu prevažne na farme Rangers v Hartforde. V rámci AHL 2015/2016 odohral 68 zápasov, získal 41 bodov za 12 gólov a 29 asistencií. Debutu v NHL sa dočkal 21. februára v súboji proti Detroitu. V NHL má na svojom konte celkovo päť duelov a jeden bod za asistenciu. Slovensko reprezentoval na MS 2014 v Bielorusku. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Marek Hrivík podpísal novú zmluvu s klubom New York Rangers

Španieli sa opäť pokúsia zostaviť vládu, kráľ poveril Rajoya

Ako po stretnutí s monarchom uviedol predseda španielskej vlády, informoval kráľa, že zatiaľ nedisponuje potrebnou podporou, avšak poverenie prijíma.Madrid 28. júla (WebNoviny.sk) - Španielsky kráľ Filip VI. poveril vo štvrtok, viac ako mesiac po predčasných parlamentných voľbách, zostavením novej vlády úradujúceho premiéra Mariana Rajoya, lídra španielskych ľudovcov z PP, ktorí dostali najviac voličských hlasov. Ako po stretnutí s monarchom uviedol predseda španielskej vlády, informoval kráľa, že zatiaľ nedisponuje potrebnou podporou, avšak poverenie prijíma. Odporúčame: Katalánski separatisti stupňujú svoj zápas s Madridom Španielsky monarcha vo štvrtok stretnutím s Marianom Rajoyom ukončil trojdňové konzultácie s predstaviteľmi významných politických strán, v rámci ktorých sa v paláci Zarzuela severozápadne od Madridu stretol aj s lídrom socialistov z PSOE Pedrom Sánchezom, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF. Kým Rajoy je naklonený vytvoreniu veľkej koalície z dvoch spomínaných najsilnejších strán krajiny, Sánchez podľa vlastných slov Filipa VI. informoval, že poslanci PSOE by v prípade kandidatúry Rajoya za premiéra hlasovali v parlamente proti. Úradujúci premiér vo štvrtok varoval, že je potrebné zabrániť v Španielsku ďalšiemu opakovaniu parlamentných volieb a v čo najkratšom čase vytvoriť vládu, pretože krajinu čakajú veľké výzvy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Španieli sa opäť pokúsia zostaviť vládu, kráľ poveril Rajoya

Výbuch v ukrajinskom muničnom zariadení zabil troch ľudí

Príčiny explózie, pri ktorej došlo pri narábaní s muníciou určenou na likvidáciu, objasní až vyšetrovanie.Kyjev 28. júla (WebNoviny.sk) - Traja ľudia prišli vo štvrtok popoludní o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri výbuchu, ku ktorému došlo na testovacej stanici zbrojárskeho koncernu Ukroboronprom v Sumskej oblasti na severe Ukrajiny. Príčiny explózie, pri ktorej došlo pri narábaní s muníciou určenou na likvidáciu, objasní až vyšetrovanie. Informovali o tom tlačové agentúry UNIAN i DPA s odvolaním sa na Vojenskú prokuratúru Centrálneho regiónu Ukrajiny. Podľa DPA nie sú podobné udalosti na Ukrajine zriedkavosťou, ich príčinou sú často porušenie bezpečnostných predpisov alebo zastarané zariadenia. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Výbuch v ukrajinskom muničnom zariadení zabil troch ľudí

Spartak zaskočil vo Viedni Austriu, jediný gól strelil Tambe

Zverenci Miroslava Karhana dosiahli cenný triumf a pred domácou odvetou 3. predkola Európskej ligy majú lepšie šance.VIEDEŇ 28. júla (WebNoviny.sk) - Futbalisti FC Spartak Trnava zvíťazili 1:0 na pôde rakúskeho FK Austria Viedeň vo štvrtkovom prvom zápase 3. predkola Európskej ligy 2016/2017. Pred budúcotýždňovou odvetou v trnavskej City Arene (4. augusta o 18.30 h) sú Trnavčania vo výhodnejšej pozícii v súvislosti so snahou o postup do play-off EL. Na Štadióne Ernsta Happela mal prevahu najskôr domáci tím, Trnavčania však čoskoro vyrovnali hru a šance na otvorenie skóre mali obe mužstvá. V súboji s brankármi však v úvodnej štyridsaťpäťminútovke neuspeli "spartakovci" Ivan Schranz a Robert Ndip Tambe a na druhej strane ani Olarenwaju Kayode s Petarom Filipovičom; skvelými zákrokmi sa blysol gólman "andelov" Adam Jakubech. Odporúčame: Trnavskí \'fanúšikovia\' vyvádzali vo Viedni, zasiahla polícia Približne pätnásť sekúnd po začiatku druhého polčasu Trnavčania udreli po rýchlej akcii - Schranz z pravej strany poslal center do šestnástky, kde sa presadil nepokrytý Tambe - 1:0. Zaskočení hráči Austrie sa usilovali o vyrovnanie, ale hostia pozorne bránili a nepúšťali ich do príležitostí. Jednou solídnou pohrdol Kayode päť minút pred koncom, opäť ho vychytal Jakubech. Zverenci Miroslava Karhana vytrvali až do konca a domov pocestujú s cenným triumfom. Na postupujúcich z 3. predkola ešte čaká pred bránami skupinovej fázy Európskej ligy dvojzápas play-off (18. augusta, resp. 25. augusta). Neúspešní z 3. predkola EL sa s tohtosezónnou pohárovou Európou rozlúčia. Európska liga 2016/2017 - 3. predkolo - prvý zápas - štvrtok - výsledok: FK Austria Viedeň (Rak.) - FC Spartak Trnava (SR) 0:1 (0:0) Gól: 46. Tambe, ŽK: 90.+ Martschinko - 20. A. Sloboda, 50. Godál, 54. Halilovič, 68. Tambe, 72. A. Kadlec, 90.+ Schranz, 90.+ Jirka, rozhodoval: Tudor (Rum.), 6835 divákov Zostavy: Viedeň: Almer - Stryger Larsen, Rotpuller, Filipovič, Martschinko - Holzhauser, Serbest - Felipe Pires (72. Tajouri-Shradi), Kehat (61. A. Grünwald), Venuto - Kayode (85. Friesenbichler) Trnava: A. Jakubech - A. Kadlec, Greššák, Godál, Horník - Bello, A. Sloboda - Schranz, Halilovič (61. Jirka), Mikovič (88. Privat Yao) - Tambe (72. M. Paukner) Hlasy (zdroj: oficiálny web FC Spartak Trnava): Thorsten Fink (tréner Austrie): "S výsledkom určite nie sme spokojní. V prvom polčase sme súperovi dovolili vypracovať si tri obrovské šance. V druhom sa dostal do dvoch, z jednej skóroval. Je to pre nás nešťastný výsledok. Hlavne pre to, koľko šancí sme si vypracovali. Keď nedáme gól, nemôžeme vyhrať. Na druhej strane, v Európskej lige sa hrá na dva zápasy, čaká nás odveta, stále máme šancu postúpiť. Musíme si zanalyzovať chyby, ktoré sme dnes urobili, aby sme súperovi nedovolili útočiť po brejkoch. Pozitívne je, že sme hrali vysoko, s dobrým držaním lopty, len musíme premieňať šance." Miroslav Karhan (tréner Trnavy): "Tešíme sa z výsledku. Bolo jasné, že zo seba budeme musieť vydať všetko. Austria mala svoje šance, ktoré nevyužila, takže dvojzápas je stále otvorený. Aktuálne máme za sebou polčas. Verím, že v odvete nás príde taktiež podporiť početná skupina fanúšikov ako tu vo Viedni. Snáď sa im odvďačíme lepšou hrou a výsledkom, ktorý nám zaručí postup do play-off. Je ťažké vyzdvihnúť jedného hráča, bolo by to neférové voči ostatným. Kompliment si zaslúži celé mužstvo." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Spartak zaskočil vo Viedni Austriu, jediný gól strelil Tambe

Šiitskí povstalci v Jemene sa spojili s bývalým prezidentom

Spolu budú bojovať proti Saudskou Arábiou vedenej vojenskej koalícii, ktorá podporuje medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího.Saná 28. júla (WebNoviny.sk) - Šiitskí povstalci v Jemene ohlásili oficiálne spojenectvo so zvrhnutým prezidentom krajiny a jeho niekdajšou vládnucou stranou. Spoločne chcú vytvoriť novú politickú radu, ktorá bude vládnuť v Jemene, informovala agentúra AP. Povstalci, známi ako húsíovia alebo Boží pomocníci, podpísali dnes dohodu so Všeobecným ľudovým kongresom, ktorý vedie jemenský exprezident Alí Abdalláh Sálih. Rada má mať desať členov, po päť z každej strany. Oba subjekty budú podľa agentúry AP spolupracovať v boji proti Saudskou Arábiou vedenej vojenskej koalícii, ktorá podporuje medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího. Húsíovia majú od roku 2014 pod kontrolou jemenské hlavné mesto Saná. Predpokladá sa, že nová dohoda, ktorá nebude mať na vývoj situácie okamžitý dosah, ešte viac skomplikuje už aj tak náročné mierové rozhovory medzi húsíami a jemenskou vládou, prebiehajúce pod záštitou OSN v Kuvajte. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Šiitskí povstalci v Jemene sa spojili s bývalým prezidentom

Higuaín má s Juventusom smelé plány, chce získať treble

Kanonier Gonzalo Higuaín prišiel do Turína z konkurenčného Neapola za astronomických 90 miliónov eur. Pod Vezuvom je teraz nepriateľom číslo jeden.TURÍN 28. júla (WebNoviny.sk) - Nová posila talianskeho futbalového majstra Juventusu Turín Gonzalo Higuaín má v novom pôsobisku najvyššie ambície. So "Starou dámou" chce totiž získať treble - vyhrať taliansku ligu, Ligu majstrov i národný pohár. Odporúčame: Video: Kucka strelil krásny gól Bayernu, premenil aj penaltu Tréner FC Chelsea krúti hlavou nad prestupovými čiastkami "Je to môj sen, ale musíme tvrdo pracovať celú sezónu. Chcem tu získať čo najviac trofejí. Je na mne, aby som si zastal svoju hodnotu," povedal argentínsky zakončovateľ. Dvadsaťosemročný kanonier prestúpil z konkurenčného Neapola za astronomických 90 miliónov eur. V meste spod Vezuvu v 104 zápasoch dal 71 gólov, no teraz sa stal v juhotalianskom meste verejným nepriateľom číslo jeden. "Strávil som v drese SSC čarovné tri roky a ďakujem priaznivcom za ich podporu. Prečítal som si množstvo urážok na svoju osobu a musím priznať, že chápem hnev fanúšikov," dodal Higuaín. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Higuaín má s Juventusom smelé plány, chce získať treble

Američan Jim Clark stanovil nový transatlantický rekord

Trasa jachty amerického podnikateľa z New Yorku do anglického Lizard Point merala 2880 námorných míľ, zvládol ju za 5 dní, 14 hodín, 21 minút a 25 sekúnd.SILICON VALLEY 28. júla (WebNoviny.sk) - Americký podnikateľ Jim Clark utvoril nový svetový rekord, keď na svojej jachte Comanche preplával Atlantický oceán za 5 dní, 14 hodín, 21 minút a 25 sekúnd. Jeho trasa z New Yorku do anglického Lizard Point merala 2880 námorných míľ. Výsledok ešte musí potvrdiť kompetentný orgán Medzinárodnej jachtárskej federácie. Doterajší rekord mal hodnotu 6 dní, 17 hodín, 52 minút a 39 sekúnd. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Američan Jim Clark stanovil nový transatlantický rekord

UCI pustila do Ria 11 ruských cyklistov, šiesti dostali stop

Do Brazílie nepustili troch reprezentantov, štart ďalšej trojice zastavil národný riadiaci orgán cyklistiky.RIO DE JANEIRO 28. júla (WebNoviny.sk) - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) odobrila štart jedenástich Rusov na olympijských hrách v Riu de Janeiro (5. - 21. 8.). Zároveň však nepustili do Brazílie troch reprezentantov, štart ďalšej trojice zastavil národný riadiaci orgán spomenutého odvetvia. Dôvodom bolo možné zapojenie do dopingového škandálu, respektíve pozitívna dopingová minulosť. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo UCI pustila do Ria 11 ruských cyklistov, šiesti dostali stop

Džihádisti sa štiepia, Front an-Núsra opustil al-Káidu

Predpokladá sa, že skupina sa bude usilovať o užšie spojenectvo s ďalšími islamistickými zoskupeniami bojujúcimi v Sýrii.Damask 28. júla (WebNoviny.sk) - Sýrska džihádistická skupina Front an-Núsra ohlásila odtrhnutie sa od teroristickej siete al-Káida. Vodca tejto skupiny abú Muhammad Džaulání vo vyhlásení uviedol, že jej nový názov bude Džabhat Fath aš-Šám (Front za dobytie Sýrie), informovala vo štvrtok stanica BBC. Odporúčame: Šéf al-Káidy vyzval na únosy západných rukojemníkov Syn Usámu bin Ládina sa chce USA pomstiť za smrť svojho otca Džaulání vo svojom vôbec prvom odkaze v podobe nahrávky, ktorú odvysielala panarabská spravodajská stanica al-Džazíra, poďakoval veliteľom al-Káidy za pochopenie pre tento krok. Analytici tvrdia, že Front an-Núsra sa rozhodol premenovať po tom, ako Spojené štáty a Rusko zintenzívnili svoje vojenské operácie zamerané proti tejto skupine. Predpokladá sa, že skupina sa bude usilovať o užšie spojenectvo s ďalšími islamistickými zoskupeniami bojujúcimi v Sýrii. Odtrhnutie sa Frontu an-Núsra podporil i druhý najvyššie postavený veliteľ al-Káidy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Džihádisti sa štiepia, Front an-Núsra opustil al-Káidu

Útočník z nemeckého vlaku bol tiež s niekým v kontakte

Ešte niekoľko minút pred samotným prepadom cestujúcich sa útočník spojil s osobou alebo organizáciou na Blízkom východe.Berlín 28. júla (WebNoviny.sk) - Podobne ako samovražedný útočník z bavorského Ansbachu mal krátko pred činom kontakty s neznámou osobou alebo organizáciou, a to v oblasti Blízkeho východu, aj mladík, ktorý o niekoľko dní skôr zaútočil sekerou a nožom na pasažierov regionálneho vlaku v okolí Würzburgu. Informáciu zverejnila vo štvrtok s odvolaním sa na nemenované zdroje blízke vyšetrovaniu tlačová agentúra DPA. Kriminalisti zatiaľ nevedia, kto bol s útočníkom z vlaku v kontakte ešte niekoľko minút pred samotným prepadom cestujúcich. Aj v tomto prípade sa vie, že kontaktná osoba alebo organizácia sa v inkriminovanom čase zdržiavala na Blízkom východe. Medzičasom je to jasné aj v súvislosti s útočníkom z Ansbachu. Zisťovanie podrobností však naráža na problém, pretože komunikácia prebiehala zašifrovane. Odporúčame: Útočník z Ansbachu bojoval v Iraku ako vojak al-Káidy Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal \'Alláhu akbar\' Sedemnásťročný útočník pochádzajúci z Afganistanu alebo Pakistanu zaútočil v pondelok 18. júla na pasažierov vlaku, pričom najmenej dvom z nich spôsobil životunebezpečné zranenia. Terčom jeho útoku sa stali štyria turisti, členovia jednej rodiny z Hongkongu a na úteku aj istá Nemka. Alarmovaní policajti útočníka zneškodnili. Bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann v stredu uviedol, že v prípade útočníka z Ansbachu došlo evidentne k bezprostrednému kontaktu Sýrčana s niekým, kto výrazne ovplyvnil dianie v súvislosti s atentátom pred vchodom na festivalové teritórium v Ansbachu. Intenzívne chatovanie, na ktoré vyšetrovatelia prišli pri skúmaní mobilného telefónu útočníka, sa podľa Herrmanna skončilo bezprostredne pred samotným činom. Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho pred osudnou nedeľou 24. júla tento chatový kontakt už jestvoval, či to boli týždne, mesiace alebo dokonca ešte dlhšie obdobie. Medzičasom sa potvrdilo, že aj v tomto prípade bola kontaktná osoba v inkriminovanom čase na Blízkom východe. K zodpovednosti za oba tieto útoky sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník z nemeckého vlaku bol tiež s niekým v kontakte

Fíni budú mať veľký sviatok, Nóri im už chystajú darček

Kvôli netradičnému daru sa bude musieť prekresliť hraničná čiara medzi Nórskom a Fínskom.Oslo 28. júla (WebNoviny.sk) - Nórsko hodlá darovať pohraničný vrch Halti, resp. jeho vrchol s nadmorskou výškou 1365 metrov, susednému Fínsku pri príležitosti budúcoročného 100. výročia fínskej nezávislosti. Oznámila to vo štvrtok hovorkyňa nórskej premiérky Erny Solbergovej, ktorú cituje agentúra AP. Odporúčame: Od krvavých útokov teroristu Breivika uplynulo päť rokov Väčšina masívu hory leží na fínskej strane hranice medzi týmito dvoma škandinávskymi krajinami, avšak samotný vrchol Halti je na území Nórska. Návrh ráta s prekreslením hraničnej čiary. Zatiaľ čo Nórsko má 185 štítov s nadmorskou výškou presahujúcou 2000 metrov, Fínsko nedisponuje žiadnou dvojtisícovkou, pričom jeho najvyšším vrchom je vedľajší vrchol Halti (1324 metrov nad morom). Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Fíni budú mať veľký sviatok, Nóri im už chystajú darček

Cibulková do Ria možno nepôjde, trápia ju zdravotné problémy

Dominika Cibulková má na olympiáde v Riu štartovať okrem dvojhry aj vo štvorhre s Karolínou Schmiedlovou.MONTREAL 28. júla (WebNoviny.sk) - Štart slovenskej tenisovej jednotky Dominiky Cibulkovej na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro (5. - 21. augusta) je zo zdravotných dôvodov v ohrození. "Nevyzerá to dobre... Mám menšie ťažkosti už od Stanfordu, boli aj pred ním. Mala som odtiaľto letieť na olympijské hry, ale musím teraz odcestovať domov za mojím lekárom a uvidíme, ako sa to vyvinie. Dúfam, že na OH budem v poriadku a pripravená," povedala Cibulková podľa ASAP Sports po svojej až zarážajúco hladkej prehre 2:6, 0:6 s domácou Eugenie Bouchardovou v stredajšom zápase 2. kola dvojhry na tvrdom povrchu v kanadskom Montreale. Odporúčame: Bouchardová v Montreale stopla Cibulkovú, vyzve ju Kučová "Súperka zahrala veľmi dobre a zaslúžila si úspech. Predvádzala to, čo som mala ja. Na takejto úrovni sú výkonnostné rozdiely nepatrné. Keď niektorá z nás nadobudne na kurte sebavedomie, potom sa to prejaví, dnes to bolo vidieť. Na Wimbledone to medzi nami bolo naopak. Všetok rešpekt voči Eugenie, fakt zahrala kvalitne, ale ja som bola akosi bez energie. Mám dlhú sezónu a dnes to pre mňa bolo na dvorci naozaj veľmi, veľmi náročné," skonštatovala 27-ročná členka Top 10 Cibulková, ktorá 2. júla v 3. kole na londýnskej grandslamovej tráve prekonala rovnakú rivalku 6:4, 6:3. Bratislavčanka Cibulková má v Riu štartovať okrem dvojhry aj vo štvorhre s Karolínou Schmiedlovou. Predbežne je veľkým otáznikom, či by SR prípadne mohla postaviť náhradný pár. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková do Ria možno nepôjde, trápia ju zdravotné problémy

Prvý raz v histórii lotérie Eurojackpot sa hrá o 82 miliónov

BRATISLAVA 28. júla 2016 (WBN/PR) - Napätie sa stupňuje a Slováci vo veľkom uzatvárajú stávky v lotérii Eurojackpot. Dôvod je ten, že odkedy Slovenská republika vstúpila do lotérie, môžu Slováci hrať o doposiaľ najvyššiu hlavnú výhru. V týchto dňoch sa jej výška vyšplhala na neuveriteľných 82 miliónov eur. Šanca, že desiatky miliónov eur poputujú výhercovi na Slovensko, trvá až do piatka 29. júla 2016. O osude osemdesiatich dvoch miliónoch sa rozhodne už tento piatok krátko po 20. hodine v Helsinkách vo Fínsku, kde sa bude žrebovať šťastných sedem čísel lotérie Eurojackpot. Slovenská republika odštartovala jednu z najväčších európskych lotérií Eurojackpot v októbri minulého roka. Stala sa v poradí sedemnástou krajinou, ktorá je zapojená do tejto lotérie. Najnižšia garantovaná hlavná výhra predstavuje 10 miliónov eur a najvyššia možná výhra je 90 miliónov eur. V týchto dňoch majú slovenskí hráči obrovskú šancu vyhrať historicky najvyšší Jackpot od okamihu, čo sa číselná lotéria Eurojackpot spustila na Slovensku. Ten predstavuje 82 miliónov! Spoločnosť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s. zaznamenáva v týchto dňoch nárast stávok na lotériu Eurojackpot. Dôvodom je extrémne vysoký Jackpot, o ktorý sa skutočne oplatí hrať. Slovenskí hráči sa do lotérie Eurojackpot môžu zapojiť niekoľkými spôsobmi. Stačí, ak do piatka 29. júla 2016 do 18. hodiny navštívia ktorékoľvek predajné miesto spoločnosti TIPOS na Slovensku, podajú si stávku na šťastných sedem čísel v lotérii Eurojackpot. Tipuje sa 5 z 50 hlavných čísel a 2 z 10 dodatkových čísel. Stávku si môžu hráči podať aj prostredníctvom webovej stránky www.etipos.sk, mobilnej aplikácie alebo formou SMS. Veľké žrebovanie 82 miliónového Jackpotu sa uskutoční už tento piatok krátko po 20. hodine v Helsinkách vo Fínsku, kde sa každý týždeň žrebujú šťastné čísla lotérie Eurojackpot. "Pevne veríme, že tento raz sa šťastie usmeje na Slovensko a hlavná výhra v Eurojackpote poputuje do našej krajiny a k našim hráčom," vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s. Ing. Ján Barczi. Pravdepodobnosť vyhrať tento obrovský Jackpot je pre každého hráča z každej zúčastnenej krajiny Eurojackpotu rovnaká. "Veríme, že čoskoro budeme nasledovať príklad výhercu z Českej republiky, ktorý po tom, čo Česká republika bola zapojená v lotérii Eurojackpot len pár mesiacov, vyhral vlani v máji hlavnú výhru v maximálnej výške 90 miliónov eur," dodáva generálny riaditeľ spoločnosti TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s. Ing. Ján Barczi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Prvý raz v histórii lotérie Eurojackpot sa hrá o 82 miliónov

Trnavskí \'fanúšikovia\' vyvádzali vo Viedni, zasiahla polícia

Velenie viedenskej krajinskej polície vyhlásilo dejisko zápasu 3. predkola EL medzi Austriou Viedeň a Spartakom Trnava, ako aj jeho okolie za bezpečnostnú zónu.Viedeň 28. júla (WebNoviny.sk) - Pred večerným úvodným stretnutím 3. predkola Európskej ligy UEFA 2016/2017, v ktorom futbalisti Spartaka Trnava nastúpili v rakúskej metropole proti domácej Austrii Viedeň, nezostalo pri zadržaní jedného slovenského fanúšika. Vyplýva to z informácií tlačovej agentúry APA a rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF, odvolávajúcich sa na policajného hovorcu Paula Eidenbergera. Odporúčame: Spartak zaskočil vo Viedni Austriu, jediný gól strelil Tambe Video: Kucka strelil krásny gól Bayernu, premenil aj penaltu Video: Trenčín sa nevzdáva svojho sna, chýbala mu efektivita Slovák hajloval a nechcel prestať Podľa jeho aktualizovaného vyjadrenia došlo v okolí dejiska stretnutia k predvedeniu a overeniu identity ďalších fanúšikov slovenského tímu, vykázaniu iných z tzv. bezpečnostnej zóny a zadržaniu ďalšieho pre kladenie odporu štátnemu orgánu. Navyše fanúšikovia hosťujúceho mužstva strhli sieť, ktorá mala zabrániť hádzaniu predmetov smerom na hraciu plochu. Vyskytli sa aj prejavy homofóbie a rasistické prejavy voči osobám inej farby pleti, a to zo strany slovenských fanúšikov v centre rakúskej metropoly. Už skôr informovali rakúske médiá s odvolaním sa na policajného hovorcu o zadržaní slovenského fanúšika, ktorý hajloval a neprestal s tým ani po výzve poriadkových orgánov. Na policajnú eskortu hádzali plechovky Rakúski muži zákona zaistili pri rutinnej kontrole jedného z vozidiel s fanúšikmi slovenského tímu obušky a boxery. Na členov posádky, ktorých vrátili do vlasti, podajú trestné oznámenie. Verejnoprávny rozhlas ORF informoval aj o vrátení autobusu s trnavskými fanúšikmi, ktorí počas jazdy do Viedne hádzali na policajnú eskortu plechovky od piva. Podľa rovnakého zdroja sa rakúskej polícii podarilo síce oddeliť fanúšikovské tábory oboch tímov, avšak pred štadiónom sa predovšetkým slovenskí, sčasti podnapití fanúšikovia postarali o nežiaduce scény, ktoré viedli k spomínaným policajným opatreniam vrátane overenia identity viacerých z nich. Velenie viedenskej krajinskej polície vyhlásilo dnes s platnosťou do 00.00 h Štadión Ernsta Happela - dejisko zápasu, ako aj jeho okolie za tzv. bezpečnostnú zónu. Znamená to, že ak sa v nej návštevník stretnutia odmietne podrobiť osobnej kontrole, môžu mu policajti odmietnuť nielen vstup na štadión, ale už i samotnú prítomnosť v danej zóne. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trnavskí \'fanúšikovia\' vyvádzali vo Viedni, zasiahla polícia

Česko-slovenský holding vstúpil do Slovenských elektrární

Energetický a průmyslový holding (EPH) vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Česko-slovenská energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, definitívne vstúpila do Slovenských elektrární. EPH sa stal päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti Slovak Power Holding (SPH) a uzavrel tak prvú fázu vstupu do slovenského dominantného výrobcu elektriny. Ďalších 50 % firmy SPH, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, zostáva zatiaľ vo vlastníctve talianskej skupiny Enel. Ako informoval hovorca EPH Daniel Častvaj, základná cena transakcie za päťdesiatpercentný podiel v SPH bola stanovená na 375 miliónov eur s tým, že 150 miliónov eur je zaplatených v rámci prvej fázy transakcie. Základná cena sa môže upravovať "Základná cena sa však môže upravovať v závislosti na definovaných parametroch v zmluve, ktoré sa týkajú najmä nákladov na dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, prevádzkových parametrov nových blokov a ceny elektriny na Slovensku," dodal Častvaj. Doplnil, že konečnú cenu vypočítajú nezávislí experti podľa dohodnutých vzorcov. Po dokončení dostavby rozostavaných mochoveckých jadrových blokov a ich uvedenia do prevádzky bude mať EPH možnosť odkúpiť ďalších 50 % v SPH. "Samozrejme v režime dodržania všetkých práv, ktoré si pre túto časť transakcie v minulosti vyrokovala Slovenská republika," konštatoval Častvaj. V nadväznosti na ukončenie prvej fázy predaja akcií Slovenských elektrární sa v podniku konalo mimoriadne valné zhromaždenie. To schválilo nové zloženie orgánov spoločnosti a zmenu stanov, ktorá reflektuje úpravu akcionárskej zmluvy. "Novým predsedom predstavenstva sa stal Bohumil Kratochvíl," informovala hovorkyňa SE Janka Burdová. Vo funkcii nahradil Nicolu Cotugna, ktorý bol určený za prvého podpredsedu predstavenstva. Novou členkou predstavenstva sa stala Tatiana Kamenská. Dozorná rada má nových členov Novými členmi dozornej rady sa stali nominanti akcionára SPH Jan Špringl, Jiří Feist, Pavel Janík, Jan Stříteský, Michele Bologna a Rodolfo Avogadro di Vigliano. Na základe každoročnej rotácie predsedníctva v dozornej rade ostáva predsedom dozornej rady Richard Paško, nominant menšinového 34-percentného akcionára, čiže štátu v zastúpení Ministerstvom hospodárstva SR. "Podpredsedom dozornej rady ostáva Roberto Deambrogio, nominant väčšinového akcionára," uzavrela Burdová. Spoločnosť Slovenské elektrárne je lídrom vo výrobe elektriny a výrobcom tepla z kombinovanej výroby na slovenskom trhu. Majoritným akcionárom vlastniacim 66 % akcií Slovenských elektrární je spoločnosť Slovak Power Holding, ktorej vlastníkmi sú talianska spoločnosť Enel Produzione a spoločnosť EP Slovakia, dcérska spoločnosť EPH. Minoritným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR vlastniace 34 % akcií. Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 300 megawattov. V roku 2015 vyrobili z vlastných zdrojov vyše 19 tisíc gigawatthodín elektriny a viac ako 800 gigawatthodín tepla, pričom až 90 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Česko-slovenský holding vstúpil do Slovenských elektrární

Úspech razie proti salafistom je otázny, vyzradili ju médiá

Zatiaľ nevedno, ako sa noviny Neue Presse dostali k informáciám o pripravovanej razii proti radikálnym islamistom v nemeckom Hildesheime.Hildesheim 28. júla (WebNoviny.sk) - Nemecké bezpečnostné zložky zaistili pri stredajšej razii proti stúpencom salafizmu v dolnosaskom Hildesheime počítače, mobilné telefóny, harddisky a iné nosiče údajov, vzduchové a poplašné zbrane, ako aj 25.000 eur v hotovosti. Polícia teraz zaistené veci preskúma a vyhodnotí. Ako však vysvitlo až deň po razii v priestoroch Nemeckojazyčného islamského spolku (DIK) a po domových prehliadkach u ôsmich členov jeho predstavenstva, bezpečnostné zložky realizovali mesiace pripravovanú operáciu napokon narýchlo, pretože periodikum Neue Presse vydávané v Hannoveri prinieslo spravodajský materiál o tejto pripravovanej policajnej akcii a dokonca vo veci kontaktovalo predstaviteľov DIK. Krajinský minister vnútra Boris Pistorius vo štvrtok v tejto súvislosti netajil pobúrenie a avizoval trestné oznámenie na neznámeho páchateľa požadujúc trestnoprávne dôsledky. Zatiaľ nevedno, ako sa spomínané noviny dostali k informáciám o pripravovanej razii, o ktorej povolenie požiadala polícia správny súd v pondelok, aby sa inkriminovaný článok v periodiku objavil už o necelých 48 hodín neskôr. Odporúčame: Stovky policajtov zasiahli proti salafistom v Hildesheime Merkelová: Útoky vykonané utečencami potupili Nemecko Na úspešnú prácu exekutívy je, ako zdôraznil Pistorius, potrebné, aby mohla pracovať nerušene. Takéto "podpásovky" jej priveľmi nepomôžu, vyplynulo z ministrových slov. Súčasne zaznelo, že mohlo dôjsť aj k ohrozeniu samotných nasadených príslušníkov, pretože členovia spolku boli telefonátom z redakcie periodika varovaní. Zatiaľ však minister nevedel a ani nechcel prezradiť, do akej miery to ovplyvnilo úspešnosť razie, osobitne s ohľadom na očakávaný pokus o postavenie predmetného spolku mimo zákon. Informácie priniesol Severonemecký rozhlas (NDR). Práve hildesheimský spolok je v Nemecku považovaný za miesto kontaktov radikálov zo salafistickej scény, ktoré je už dlhší čas v hľadáčiku dolnosaských bezpečnostných zložiek. Podľa ministrových slov nemienia tolerovať ignorovanie platných predpisov salafistami, dokonca ich spochybňovanie ústavného poriadku a presviedčanie mladých ľudí, aby sa pripojili k Islamskému štátu (IS). Proti tomu mienia bojovať s využitím všetkých prostriedkov právneho štátu. Viacero návštevníkov tamojšej mešity odcestovalo v minulosti preukázateľne do Sýrie, respektíve Iraku, aby sa tam pripojili k džihádistom z IS, uviedol ešte v stredu krajinský rezort vnútra. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Úspech razie proti salafistom je otázny, vyzradili ju médiá

Mladík Grigar si na OH nepripúšťa tlak, chce vidieť Bolta

Jakub Grigar je benjamínkom vodnoslalomárskej výpravy Slovenska na olympiáde v Riu de Janeiro.RIO DE JANEIRO 28. júla (WebNoviny.sk) - Mladý a minulosťou nezaťažený nováčik, ktorý si nepripúšťa tlak a svoje prvé olympijské hry si chce užiť. Vodný slalomár Jakub Grigar v apríli oslávil iba 19. narodeniny a v Riu de Janeiro bude pravým stelesnením výmeny generácií v slovenskej vodnoslalomárskej výprave. V predolympijskom rozhovore pre agentúru SITA priznal, že zatiaľ prežíva rok ako zo sna. "Koncom mája som zmaturoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši, ešte predtým som sa na domácich majstrovstvách Európy prebojoval na olympiádu. O čosi neskôr som získal prvú medailu v dospeláckej kategórii na Svetovom pohári v Španielsku a pár týždňov neskôr prišla aj zlatá medaila z majstrovstiev sveta v kategórii do 23 rokov v Krakove. Čo na to povedať, darí sa mi tento rok maximálne. Nech to tak vydrží a aj z olympijských hier nech sa vrátim rovnako šťastný. V Brazílii chcem skončiť čo najvyššie, to je jasné. Budem však rád, keď pôjdem domov spokojný sám so sebou," zaželal si najmladší člen slovenského tímu kanoistov na divokej vode. Odporúčame: Putin sa obul do zákazu štartu Rusov v Riu, vidí sprisahanie Pred olympiádou ešte zarezával Kým sa minulú nedeľu presunul do Brazílie, absolvoval záverečnú prípravu v domácich podmienkach v liptovskej vode. A bola to poriadna zaberačka. "Minulý týždeň sme ešte v Liptovskom Mikuláši intenzívne zarezávali. Ak to zrátam, tak každý deň som strávil vo vode a v posilňovni 4-5 hodín. Pre gymnastov sa to možno zdá málo, ale mne to dávalo pomerne zabrať. Večer som bol celkom rád, keď som si ľahol do postele," priznal Grigar. V Riu sa jeho chlebom každodenným stal Štadión Whitewater v časti Deodoro, kde budú vodní slalomári od 7. augusta bojovať o olympijské medaily. Svoj čas do začiatku pretekov skomentoval nasledovne: "V Riu som bol niekoľkokrát, kanál by som už mal poznať. Bude to chcieť už len najazdiť vodu a trošku si aj užiť atmosféru. Budem sa snažiť, aby som nechýbal na úvodnom ceremoniáli, lebo také čosi človek nezažije každý deň. O dva dni neskôr však už budem mať preteky, preto nesmiem nič podceniť." Grigar o sebe tvrdí, že je pohodová povaha a aj to mu pomáha lepšie sa vyrovnať so štartovným stresom. "Neviem, či je to tým, že som mladý, ale tieto problémy nemávam. Šport a vodný slalom som si vybral preto, aby som si to najmä užil. Stresy ma väčšinou obchádzajú. A keď už prídu, na chvíľu si ľahnem, predýcham to a premietnem všetko to, prečo to robím. Potom prídem na to, že na pretekoch sa mám sústrediť len na bránky a vodu a nie na ´blbosti´, ktoré ma brzdia..." zamyslel sa úspešný člen KTK Liptovský Mikuláš. Talizmanom je pre Grigara jeho loď Športovci si na veľké podujatie zvyčajne berú so sebou niečo pre šťastie alebo to, čo im pripomína domov a najbližších. Na túto tému mal Grigar jednoduchú odpoveď. "Či mám talizman? Asi nie. Talizman je pre mňa moja loď, to je jediné, čo v Riu potrebujem!" Keď už spomenul loď, písalo sa, že tú starú nechal po ostatnom predolympijskom sústredení v Riu a na novej sa stal v Krakove majstrom sveta do 23 rokov. Na ktorej teda absolvuje svoju olympijskú premiéru? "Stará nie je až taká stará, iba týždeň pred majstrovstvami Európy som na nej začal jazdiť. Celkovo je to naplánované tak, že na novej lodi odjazdím pred Riom posledné tréningy a až tam sa rozhodnem, na ktorej lodi budem štartovať v súťaži," vysvetlil Grigar. Mladý Lipták je benjamínkom vodnoslalomárskej výpravy SR, v ktorej chýbajú multimedailisti z olympijských hier bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, Elena Kaliská a Michal Martikán. Aký vzťah má Grigar s ostatnými členmi tímu? Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. "Je to super! Taký Maťo Beňuš, keď ma vidí na tréningu, a všimne si nejaké chyby, príde za mnou, porozpráva sa so mnou a vysvetlí mi, čo treba. Na to sme tu, musíme si pomáhať, vraví. To isté platí aj o Janke Dukátovej a Škantíkoch (bratranci Škantárovci - pozn.). Sú to všetko dobrí športovci, ale aj ľudia. So všetkými vychádzam veľmi dobre, poradia mi nielen v tréningu, ale aj vo veciach do života. A Mišo Martikán? To je špeciálna kategória. On cíti vodu ako málokto. Dá sa od neho strašne veľa naučiť." Grigar sa netají tým, že už keď bude na veľkej olympiáde, nechce sa motať iba v areáli pre vodný slalom. Rád si v čase voľna pozrie aj iné športy. Ktoré to sú? "V našej blízkosti napríklad bude pretekať Peter Sagan v horskej cyklistike, a to je veľké lákadlo. Samozrejme, chcem povzbudiť čo najviac Slovákov, ak sa bude dať. Z ostatných športov sa teším na atletiku a najmä šprinty. To by bola paráda sa tam dostať a uvidieť Bolta," zakončil vždy pozitívne naladený čochvíľa už olympionik. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mladík Grigar si na OH nepripúšťa tlak, chce vidieť Bolta

Dánsko by malo zastaviť imigráciu moslimov, žiadajú ľudovci

Podpredseda protiimigračne zameranej DPP uviedol, že 270.000 moslimov žijúcich v šesťmiliónovom Dánsku predstavuje vysoké riziko výskytu sympatizantov Islamského štátu.Kodaň 28. júla (WebNoviny.sk) - Dánsko by malo zastaviť imigráciu z moslimských krajín, aby tak eliminovalo hrozbu násilia, ktorú predstavujú extrémisti. Vyhlásili to vo štvrtok predstavitelia Dánskej ľudovej strany (DPP), druhého najväčšieho politického subjektu v krajine, informuje agentúra AP. Podpredseda protiimigračne zameranej DPP Sören Espersen uviedol, že 270.000 moslimov žijúcich momentálne v šesťmiliónovom Dánsku predstavuje vysoké riziko výskytu sympatizantov militantnej skupiny Islamský štát (IS). Sociálni demokrati, najväčšia dánska politická strana, tieto výroky odsúdili. Odporúčame: Dánska polícia začala prichádzajúcim utečencom brať peniaze "Islam je agresívne náboženstvo. Každý musí vidieť, že mnohí, ktorí páchajú teror, nachádzajú inšpiráciu práve v islame. To je dôvod, prečo existuje súvislosť medzi počtom moslimov v určitej krajine a všeobecným bezpečnostným rizikom," povedal hovorca DPP pre otázky prisťahovalectva Martin Henriksen. Jeho strana, ktorá podporuje menšinovú vládu, ale nezastáva v nej žiaden post, sa nebude usilovať o zavedenie zákona explicitne zakazujúceho moslimských imigrantov, avšak táto agenda bude primárnym cieľom DPP. "Naším zámerom je, aby sa zastavila moslimská imigrácia. Radi by sme ju dostali na nulovú úroveň," zdôraznil Henriksen. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dánsko by malo zastaviť imigráciu moslimov, žiadajú ľudovci

Recept dňa

Mojito original

1 čerstvú limetku
5-6 lístkov mäty
2,5 ČL trstinoveho cukru
5 PL drveného ľadu
3 kocky ľadu
1 dcl Sprite
hlavička mäty

Limetku rozkrojte na 6 častí a 3 z nich ešte prerežte na polovicu. Kúsky vhoďte do pohára aj s kôrou. Zasypte ich trstinovým cukrom a lístkami mäty. Následne prísady podrvte a zasypte drveným ľadom. Na vrch dajte kocky ľadu a zalejte Spriteom. Ozdobte hlavičkou mäty, pridajte 2 slamky a dlhú lyžicu, podávajte...

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Stavba kamenného múrika na sucho

Kameň je jeden z najkrajších doplnkov záhrady. V miestach, kde terén netvorí rovinu, sa priamo ponúka využitie kameňa k stavbe múrika. Naši predkovia boli majstri v stavbe rôznych múrov, kamenných podpier a vyrovnania terénnych nerovností z kameňov kladených do svahu na sucho, bez spojenia maltou. Múry, majúce opornú funkciu, stavali z niekoľkých radov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Štúrovo-Bajtava, Esztergom, Kamenica nad Hronom, Kamenný Most, Mužla, Nána, Obid
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang