Úvod > Spravodajstvo > Slovensko > Program inaugurácie Zuzany Čaputovej: Prezidentský sľub, bohoslužba aj slávnostná recepcia

Program inaugurácie Zuzany Čaputovej: Prezidentský sľub, bohoslužba aj slávnostná recepcia

Dalšie články v kategórií

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová nahradí Andreja Kisku na poste prezidenta v sobotu 15. júna. Program jej inaugurácie sa začne o 11:25 odchodom prezidenta Andreja Kisku do Reduty.

Slávnostná schôdza NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky sa začína o 11:45 a potrvá do 12:30. Za účasti poslancov Národnej rady SR, členov vlády, poslancov Európskeho parlamentu za SR, veľvyslancov a ďalších významných hostí politického a spoločenského života Čaputová zloží sľub.

Ten je predpísaný ústavou a znie „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,“ povie počas inaugurácie Čaputová. Zloženie sľubu kontroluje predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.

Inauguračný príhovor


Po zložení prezidentského sľubu bude nasledovať inauguračný príhovor. V ňom prezidentka predstaví svoju víziu výkonu verejnej služby.

Nová hlava štátu sa následne presunie pred historickú budovu Slovenského národného divadla, kde pozdraví nastúpené jednotky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. O 13:30 nasleduje ekumenická bohoslužba Te Deum v Katedrále sv. Martina. Prezidentka tam pôjde pešo v sprievode rodiny cez Panskú ulicu, kde ju budú mať možnosť pozdraviť ľudia.

Predsedajúcim bohoslužby bude bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. S príhovorom vystúpi aj Ivan Eľko z Ekumenickej rady cirkví v SR, Igor Rintel z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR a ďalší zástupcovia registrovaných cirkví na Slovensku. „Zvolená prezidentka sa rozhodla na služby Božie do Katedrály sv. Martina pozvať zástupcov všetkých registrovaných cirkví na Slovensku,“ informovala Hajtová.

Symbolické prevzatie úradu


Program pokračuje o 14:30 príchodom do Prezidentského paláca a symbolickým prevzatím úradu od prezidenta Andreja Kisku. V priestoroch Prezidentského paláca bude Zuzana Čaputová hostiť na obede vyše štyridsať seniorov z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska.

Podvečer o 17:00 Čaputová položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne. Odtiaľ pôjde na Ondrejský cintorín a na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča položí kyticu. Deň inaugurácie ukončí prezidentka Slovenskej republiky slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

Inagurácia Zuzany Čaputovej – kompletný program (časy)


11.25 Prezidentský palác

 • Odchod prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku

 • Prehliadka Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky


11.45 – 12.30 Slovenská filharmónia

 • Slávnostná schôdza Národnej rady Slovenskej republiky pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky Slovenskej republiky


12.40 – 12.47  Hviezdoslavovo námestie

 • Prehliadka jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky


Peší presun do Katedrály sv. Martina

13.30 – 14.20  Katedrála sv. Martina

 • Bohoslužba slova Te Deum


14.30 Prezidentský palác

 • Symbolické odovzdanie úradu

 • Prehliadka Čestnej stráže prezidentky Slovenskej republiky


15.00 – 16.30  Prezidentský palác

 • Slávnostný obed podávaný prezidentkou Slovenskej republiky


17.00 – 17.20  Devín

 • Kladenie venca pri pamätníku Brána slobody


17.30 Ondrejský cintorín

 • Položenie kytice na hrob prezidenta Michala Kováča


20.00 Slovenská filharmónia

 • Slávnostná recepcia pri príležitosti inaugurácie prezidentky Slovenskej  republikyViac o téme: Inaugurácia Zuzany Čaputovej

Viac k témam: inaugurácia prezidenta, Inaugurácia Zuzany Čaputovej, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Program inaugurácie Zuzany Čaputovej: Prezidentský sľub, bohoslužba aj slávnostná recepcia © SITA Všetky práva vyhradené.