Úvod > Spravodajstvo > Slovensko > Slovensku pribudne jednorazový štátny sviatok, Dostál ho však označil za čudo a mal vlastný návrh

Slovensku pribudne jednorazový štátny sviatok, Dostál ho však označil za čudo a mal vlastný návrh

Dalšie články v kategórií

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) - NR SR v stredu schválila návrh vlády na zavedenie jednorazového štátneho sviatku. V roku 2018 si pripomíname sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného československého štátu.

Nesymbolizuje vznik Československa


Pri tejto príležitosti vláda navrhla, aby bol 30. október ako deň výročia Deklarácie slovenského národa v roku 2018 štátnym sviatkom.

Odporúčame:
Foto: Úcta patrí všetkým, ktorí sa podieľali na budovaní SR, uviedol Danko na slávnostnej akadémii

Návrh kritizoval opozičný poslanec Ondrej Dostál. Podľa neho deklarácia nesymbolizuje vznik ČSR. „Tým dňom, ktorý ho symbolizuje a tiež jej humanistickú tradíciu, Tomáša Garriguea Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, je 28 október,“ vyhlásil Dostál s tým, že 30. október nie je vlastne ani štátnym sviatkom, ale čudom, ktorý sa nazýva štátnym sviatkom.

Kritika Hrnka z SNS


Dostál zároveň navrhol, aby za štátny sviatok bol vyhlásený deň vzniku ČSR, teda 28. október. Jeho návrh neprešiel.

Dostálov prejav v rozprave kritizoval podpredseda SNS Anton Hrnko. „Prvá republika bola demokraciou len pre Čechov, nie pre Slovákov a Rusínov. Dvakrát sa rozpadla. Každých 20 rokov bola v kríze,“ povedal s tým, že 30. október je významný dátum, keď Slováci rozhodli sami o sebe. „V tento deň sme rozhodli o odchode z Uhorska, prejavili sme samourčovacie právo,“ dodal.Viac k témam: Anton Hrnko, Československo, Ondrej Dostál
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensku pribudne jednorazový štátny sviatok, Dostál ho však označil za čudo a mal vlastný návrh © SITA Všetky práva vyhradené.